Destek: +90(532) 484 1891


Motosiklet Sürücülerinin Sık Karşılaştığı Problemler
Motosiklet Sürücülerinin Sık Karşılaştığı Problemler

Yüz yılı aşkın tarihi olan ve her geçen gün tutkunu artan motosikletler, trafikte en çok problem yaşayan ve diğer sürücüler tarafından ciddiye alınmayan araçların başında gelmektedir. Şehir içi ya da şehirler arası yolculuklarda motosiklet sürücüleri; kimi zaman ufak sıyrıklarla kimi zaman da ağır hasarlarla karşı karşıya kalabilecekleri kazalara karışırlar. Bu kazaların sürücüden, yoldan ya da araçtan kaynaklanan pek çok sebebi vardır. Biz de motosiklet sürücülerine bir rehber oluşturmak ve trafikte nelere dikkat etmeleri gerektiğine dair önerilerde bulunmak adına bu yazımızda bu sebepleri listeledik.

İşte motosiklet sürücülerinin trafikte sık karşılaştığı problemler:

Ticari Araçların Aniden Durmaları

Motosiklet kazalarının ya da trafikte yaşanılan problemlerin en önemli sebeplerinin başında taksi, dolmuş ve otobüs gibi ticari araçların yolcu almak adına aniden durmaları gelmektedir. Arkadan gelen aracı dikkate almadan duran sürücüler, trafikte büyük kazalara sebebiyet verebilir. Özellikle de motosikletlerin duruş mesafelerinin araba ve minibüs gibi araçlardan daha uzun olması, sürücülere zor anlar yaşatabilir. Bu yüzden motosiklet sürücüleri takip mesafesini iyi bir şekilde ayarlamalı ve olası motosiklet kazalarının önüne geçmek için önlem almalıdırlar.

Asfaltta Yer Alan Girinti ve Çıkıntılar

Motosiklet sürücülerinin trafikte sık karşılaştığı her problem sürücü ya da araç temelli değildir. Bu problemlerden bir tanesi de iyi bir şekilde dökülmemiş ve kontrolleri yapılmamış asfaltlardır. Asfaltlardaki girinti ve çıkıntılar; araba ve otobüslerde ufak sarsıntılar oluştururken, dengenin korunması gereken motosikletlerde denge kaybına ve bunun neticesinde de kazaya sebebiyet vermektedir. Motosiklet ile trafikte yol alırken kontrolü ve dikkati elden bırakmamakta ve araçların lastik izlerini takip etmekte fayda var.

Aracın Kapısını Kontrolsüzce Açan Sürücüler

Aracın kapısını kontrolsüzce açan sürücüler, özellikle de motosiklet sürücüleri için büyük problemler yaratırlar. Çevresini kontrol etmeden aracın kapısı açıldığında arkadan gelen araba ya da motosiklet kapıya çarpabilir. Bu durumda arabalarda sadece maddi hasarlar oluşurken motosiklet sürücüleri büyük kazalar geçirebilirler. Motosiklet kazalarında ciddi bir pay sahibi olan bu hata, motosiklet sürücüleri tarafından engellenemeyeceği için diğer araçların bu konuda hassasiyet göstermeleri gerekmektedir.

Trafik Kurallarına Uymayan Yayalar ve Sürücüler

Motosiklet sürücülerinin trafikte sık karşılaştığı bir diğer problem ise trafik kurallarını hiçe sayan yaya ve sürücülerdir. Trafikte sadece kendileri varmış gibi davranan ve diğer yayaları ya da araçları umursamadan hareket eden sürücüler, motosiklet kazalarında ciddi pay sahibidirler. Motosikletlerin de trafikte diğer araçlarla aynı haklara sahip olduklarını unutmadan ve yayaların hayatlarını tehlikeye atmadan araç kullanmak, motosiklet sürücülerinin trafikte daha az problemle karşılaşmalarını sağlayacaktır.

Yorumlar